Ramazan-ı Şerife girerken

ramazan

 

Recep,Şaban ve en sonunda Ramazan ayına hemen hemen gelmiş bulunuyoruz. Bizleri Ramazan ayına ulaştıran Rabbimize şükürler olsun.

Ramazan ayı hepimizce malum imsak vaktinin girmesinden, Akşam ezanının okunmasına kadar olan kısımda yeme-içme,cinsi münasebette bulunma gibi şeylerden kendimizi koruyarak oruç tutma eylemidir. Tabi bu görünen olması gereken kısım fakat Ramazan sadece yeme içmeden, cinsi münasebetten kaçınma değildir. Ramazanda ayrıca gözlerimizde haramlara bakmaktan kaçınarak oruç tutar,kulaklarımız haramları duymaktan kaçınarak oruç tutar, dilimiz yalan,gıybet,dedikodu ve küfür sözlerden kaçınarak oruç tutar, ellerimiz haramlara uzanmaktan kaçınarak oruç tuta, ayaklarımız harama gtmekten kaçınarak oruç tutar. Ve bu oruç tutmalar sadece ramazan ayına mahsus değil her zaman yapmamız gereken bedenimizin oruç tutmasıdır.

Ramazanda iki Bayram vardır;

1. 30 gün orucumuzu tüm bedenimizle beraber tutarak ulştığımız Ramazan Bayramı,

2. Bir oruçlunun İftar saatinde iftarını açması.

Gelelim iftarımızı nasıl açacağımız konusuna,

Müslümanlar olarak iftarlarda yediklerimize dikkat etmeliyiz. Bir müslüman kolayla iftar açamaz. Bir müslüman iftar sofrasında helalliği şüpheli olan yiyecekler yiyemez. Bir müslüman Peygamberimizin (s.a.v) hertürlüsünü yasakladığım dediği ama şimdilerde müslüman kanallarda bile çıkan Ramazanda size özel krediler diye reklam verip Ümmetin orucunu hiçe sayan kredilerden kullanıp bu parayla aldığı yiyecekleri iftarda yiyemez ve hayır diye veremez. Komuşusunda iftarlık ykken yenmedi diye yemeğini dökemez. Bu örnekleri çoğaltabilisiniz.

Rabbim Ramazan ayımızı mübarek kılsın inşallah.