Anne Sütü Mucizesi …

bebek beslenmesi

Anne sütü bileşimindeki maddeler sayesinde hem yeni doğan yavru için hem anne ve bebeğin hastalıklara karşı direncini arttıran bir sıvıdır . Doktorlar en sonunda anne sütünün yerini hiçbir şeyin tutmayacağını , ilk aylarda kesinlikle bebeğe anne sütü verilmesi gerektiğini savunmaya başladırlar . Anne sütü bebeğin ihtiyacına göre Kudret-i İlahi tarafından ayarlanır . İçindeki koruyucu antikorlar da bebeğin durumuna göre değişir . Erken doğum yapan annenin sütüyle normal doğum yapan annenin sütü farklıdır . Anne sütü adeta akıllıdır , terkibi devamlı değişir , emmenin ilk başlangıcında yağı azdır . Emmenin sonuna doğru yağı giderek artar böylece çocuğun doğumu sağlanır . Çocuğun yaşına görede sütün terkibi değişir . Hatta sabahleyin emilen süt yağlıdır ama akşama doğru bu giderek azalır . Böylece süt kolay hazmedilip bebeğin gere rahat etmesini sağlar . Anne sütünün kullanılmasıyla demir eksikliği anemisi oluşmaz .

Anne sütüyle beslenen çocuklarda alerjik problemler çok az ortaya çıkar . Çünkü ham protein miktarı oldukça azdır . Anne sütü çocuğun içebileceği sıcaklıktadır . Annede hastalık yoksa anne sütü sterildir . Çocuk anne sütünü doyuncaya kadar emer . Anne ile çocuk arasındaki ruhi sevgi bağı anne sütü ile başlar . Anne sütünde laktoferrin vardır . Bu da mikropların üremesini durdurur . Anne sütünde bulunan lizin direkt olarak bakterileri öldürebilen koruyucu tesire sahiptir . Sütte çöken proteinlere kazein denir . Bunlar protein bakımından oldukça zengindir . Midede küçük parçalar halinde çöker . Sindirimi kolaylaştırır .

Anne Sütünde bakteglikproteinler , mineraller , ACD vitaminleri vardır . Bebeği damar sertliğinden korur . Asıl espri bebeğin 2 sene zarfında beyin fonksiyonları ve fizikinin yüzde 75′inin oluşmasından kaynaklanmaktadır . Yetişkinlerde beyin ağırlığı bedenin 40′ta 1′i kadardır . Yeni doğan bebek yeni ise bedenin 10′a 1′i kadardır . İlk 6 ayda beyin ağırlığı 2 katı artar . 2 yaşında ise beyin 1 kg’a ulaşır . 2 yaşından 12 yaşına kadar beyin yetişkin insan beyni ağırlığı olan 1.3 kg olur .

İnsan zayıf ve aciz durumdayken Rabbimizin imdadına gönderdiği anne sütü bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılar . Rabbimiz bu 2 senelik beyin gelişme evresini ve anne sütünün mucizevi iksirini göz önünde bulundurarak çocuk emzirme müddetini 2 yıla tayin etmiştir . Yine bu 2 yıl zarfında sütanne tutulacak olursaa ahlaklı , halim selim kişinin tutulması sütten çocuğa huy ve karakter geçmesi bakımından önemlidir .

Anne Sütünün Şifası ..

İltihap kurutucu : Bebeklerde mikroplar sebebiyle görülen kulak iltihabı , kulak sancısı gibi durumlarda anne sütünden temizliğe dikkat ederek 2-3 damla damlatılır .

Göz rahatsızlıkları : Bebeklerde görülen göz rahatsızlıklarında da göz temizliğine dikkat edilerek 2-3 damla anne sütü damlatılır .

Hangi Durumlarda Anne Emzirmemeli ..

Anne sütüne karşı alerji varsa emzirilmez . Kısa sürede alerji veren madde bulunup bebeğe süt verilmeye başlanır . Annede grip gibi akut enfeksiyon varsa süt sağılarak ya da maske takılarak verilir . Annenin göğsünde yara varsa , gerekli temizlik uygulanır ve sonra süt verilir . Çocuktaki sarılık anne sütünden geçiyorsa anne tedavi olmadan süt verilmez . Halis bala hormonsuz salatalık rendeleyip karıştırılır çocuk da , anne de bu macundan yerse kısa sürede sarılıktan kurtulmuş olurlar .

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar ..

Anne hamileyken ayva yerse kan dolaşımına faydalı olur . Marul yemek anne sütünü arttırır . Nohut yemek anne sütünü arttırır . Bal şerbeti tıkanan gözenekleri açar anne sütünü arttırır . Yoğurt , üzüm , kuru incir , hurma doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır . Mürvet çiçeği , biberiye anne sütünü arttırır . Çakal eriği suyla kaynatılıp günde 3  kere 1′er çay kaşığı içilebilir . Havuç tohumu suyla kaynatılıp içilir . Funda su ile kaynatılıp içilir . Çörekotu , ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır . Şalgam suyu anne sütünü arttırır .